Nissan Skyline GT-R (R32) и RB26DETT: колата, която не загуби в Група A
R32 Skyline GT-R връща името GT-R през 1989 г. след 16 години пауза и печели всичките 29 състезания, в които участва в японския шампионат за туристически автомобили Група A. В основата е RB26DETT – редови шестцилиндров двигател 2568 см³ с два турбокомпресора, и електронно управляваното 4×4 ATTESA E-TS. Ето какво казва Nissan за колата и какво означава това за теб като собственик.

Съдържание
Защо R32 е важна
Осмото поколение Skyline, R32, дебютира през май 1989 г. Три месеца по-късно Nissan връща името GT-R, което не е било в гамата 16 години. Колекцията Nissan Heritage описва колата като едно от най-добрите спортни купета, изградени на базата на седан, в света по онова време.
Резултатите на пистата обясняват тази оценка: 29 победи в 29 старта за четири сезона в японския шампионат за туристически автомобили (1990–1993), и полпозишън на всяко от тези състезания според страницата на състезателната кола в колекцията.
RB26DETT: два турбокомпресора на редова шестица
RB26DETT е редови шестцилиндров двигател с два разпределителни вала, четири клапана на цилиндър и два турбокомпресора. Работният обем е 2568 см³. В пътната версия Nissan дава 206 kW (280 к.с.) при 6800 об/мин и 353 Nm при 4400 об/мин. Същите 280 к.с. Toyota обявява четири години по-късно за Supra с 2JZ-GTE – трилитров двигател срещу 2,6 литра на Nissan.
Обърни внимание на оборотите: максималната мощност идва високо, при 6800 об/мин, а моментът – при 4400. Това е двигател, който обича да се върти, а не дизелов тип „дърпане отдолу“. Двата турбокомпресора на редова шестица позволяват всеки от тях да е по-малък от едно голямо турбо за целия двигател – по-малкото работно колело се завърта по-бързо. Защо това намалява закъснението, обясняваме в турбо лаг и би-турбо и twin-scroll.
ATTESA E-TS и окачването
ATTESA E-TS е системата за задвижване на четирите колела с електронно управление на разпределението на въртящия момент. Nissan я описва като електронно управлявано 4×4, което разпределя момента към четирите колела. На страницата на състезателната кола Nissan я нарича 4×4 с електронно управлявано разделяне на момента (torque-split). На практика това означава, че разпределението между осите не е фиксирано механично, а се управлява от електроника.
Окачването е многолостово (multilink) отпред и отзад, със следа 1480 мм и на двете оси. Комбинацията от мощен турбо двигател, 4×4 с активно разпределение и сериозно окачване е формулата, която по-късно ще видиш в много японски спортни коли – за тях вижи Какво е JDM.
Пътна кола срещу кола за Група A
Колекцията Nissan Heritage пази и колата на отбора ZEXEL, спечелила 24-те часа на Спа-Франкоршамп през 1991 г. Сравнението с пътната версия показва колко резерв има в платформата – и колко много работа стои зад него.
| Пътна GT-R (1989) | ZEXEL GT-R №25 (1991, Група A) | |
|---|---|---|
| Двигател | RB26DETT, 2568 см³ | RB26DETT, 2568 см³, два турбокомпресора |
| Мощност | 206 kW (280 к.с.) при 6800 об/мин | 405 kW (550 к.с.) при 7600 об/мин |
| Въртящ момент | 353 Nm при 4400 об/мин | 490 Nm при 6000 об/мин |
| Маса | 1430 кг | 1250 кг |
| Височина | 1340 мм | 1320 мм |
| Следа отпред / отзад | 1480 / 1480 мм | 1610 / 1530 мм |
| Гуми | 225/50R16 | 265-700-18 |
Състезателната кола е с отбор, подготвен по правилника на Група A, с части и поддръжка, каквито никой пътен собственик няма. Затова 550 к.с. не е обещание, че стандартният двигател ги издържа – това е таванът на добре подготвена състезателна версия.
Спа 1991 и репутацията извън Япония
Колата с №25 (Н. Хатори, А. Олофсон, Д. Брабам) печели генералното класиране на 24-те часа на Спа през 1991 г. и според Nissan поставя рекорди за максимална скорост и изминато разстояние. Друга R32 завършва шеста в Група N. GT-R участва в Спа от 1990 до 1992 г.
Именно тези резултати, а не само цифрите от каталога, правят R32 легенда: кола на база седан, която печели навсякъде, където е допусната.
Какво значи това за собственика днес
- Знай какво купуваш. Не всяка R32 Skyline е GT-R. Сравни номера на двигателя и данните в регистрацията с това, което ти обещават в обявата.
- 4×4 системата е част от колата. ATTESA E-TS е електронна – диагностика на системата преди покупка струва по-малко от ремонта.
- Турбото и маслото. Два турбокомпресора са два пъти повече лагери, които зависят от чисто масло. Вижи поддръжка на турбо двигател и признаци за повреда на турбо.
- Мощност с ред. Първо спирачки и гуми, после буст: спирачки и гуми преди мощност и първият проект: бюджет и ред.
- Документите. Промяна на мощността и смяна на турбо засягат характеристики от производителя: чип тунинг и законът.
- Пистата. Ако искаш да видиш какво може колата, мястото е писта в България, не пътят.
Източници
- Nissan Heritage Collection: Skyline GT-R (1989, BNR32), No. 210 — Технически данни, май 1989 г., 16 години без GT-R, ATTESA E-TS, 29 победи в JTC 1990–1993, Спа.
- Nissan Heritage Collection: ZEXEL Skyline GT-R No.25 (1991, BNR32), Група A — Победа на 24-те часа на Спа 1991; 405 kW (550 PS) при 7600 об/мин, 490 Nm при 6000 об/мин, 1250 кг; 29 победи и полпозишън на всяко състезание.
- Toyota, 75 Years – Vehicle Lineage: Supra (JZA80), 280 PS за сравнение
Фактите са сверени с източниците на 4.11.2026. Видя грешка? Пиши ни на kontakt@turbo.bg: поправяме и отбелязваме датата.