turbo.bg

Списание за бързи коли, техника и мотоспорт

04Легенди

BMW M3 (E30): кола, построена заради правилника на Група A

Първото BMW M3 влиза в производство през 1986 г. с една цел: да бъде основа за състезателна кола в Група A. Правилата искат поне 5000 пътни коли, продадени за 12 месеца. Резултатът е 2,3-литров четирицилиндров двигател с 4 клапана на цилиндър и 147 kW (200 к.с.) в кола с маса 1200 кг. Тук са цифрите на BMW, инженерните решения и титлите.

BMW M3 от поколението E30 на изложението Retro Classics
BMW M3 (E30) на Retro Classics, 2024 г. · Снимка: Alexander-93 · CC BY-SA 4.0
Съдържание
  1. Защо M3 изобщо съществува
  2. Двигателят: четири цилиндъра, които обичат обороти
  3. Купето и кутията
  4. Еволюциите
  5. На пистата: титлите
  6. Какво значи това за теб днес

Защо M3 изобщо съществува

BMW избира категорията Група A – серийни туристически автомобили. Правилникът е прост и строг: за да бъде допусната състезателна кола, трябва да има поне 5000 пътни версии, продадени за 12 месеца. Затова M3 не започва като пътна кола, на която после се търси спорт, а обратното – пътната кола е билетът за пистата.

Серийното производство започва през 1986 г. Във FIA M3 е записано и в Група N – хомологация № 5327 за модела с 2302 см³ и 4 цилиндъра, валидна от 2.3.1987 г. Това е категорията на почти серийните коли и показва, че основата е една и съща.

Двигателят: четири цилиндъра, които обичат обороти

Инженерите на BMW M тръгват от 2-литровия четирицилиндров двигател на марката. Увеличават работния обем до 2,3 литра и минават на четири клапана на цилиндър. Главата е свързана с шестцилиндровия двигател на M1 – решение, което пренася наученото от суперколата в много по-масов модел.

Колянов вал, който според BMW издържа 10 000 и повече оборота в минута, е основата за състезателните версии. Серийната кола е с номинални 6750 об/мин и 147 kW (200 к.с.). Разликата между двете цифри е резервът, с който състезателният отдел работи.

Тук няма турбо. M3 е пример за другия път към мощност: обем, клапани, обороти и ниска маса. Ако искаш да сравниш двата подхода, виж как работи турбото и турбо или компресор.

Купето и кутията

M3 изглежда като E30, но купето е различно. Разширените калници са от стомана, направени по традиционния начин, а предната и задната броня, праговете, капакът на багажника и спойлерът са от пластмаса. Задната колона е под по-малък ъгъл от серийното купе, за да насочва въздуха по-добре към характерния заден спойлер. Спирачките съчетават серийния ABS с вентилирани дискове отпред. Масата е 1200 кг.

Кутията има първа предавка долу вляво – т.нар. dog-leg. Така втора и трета, които се ползват най-много на писта, са на една права линия. Ако искаш да видиш как предавките, гумите и оборотите се превръщат в скорост, ползвай калкулатора предавки → скорост.

Еволюциите

ВерсияГодинаДвигателМощностМакс. скорост
M319862,3 л147 kW (200 к.с.)235 км/ч
M3 Evo19882,3 л220 к.с.243 км/ч
M3 Sport Evolution19902,5 л238 к.с.няма данни на страницата

Sport Evolution е произведен в ограничена серия от 600 броя. Еволюциите следват логиката на Група A: всяко подобрение на пътната кола, което федерацията хомологира, може да се ползва и в състезателната.

На пистата: титлите

Състезателният двигател S14 развива 300 к.с. при 8200 об/мин през 1987 г., 320 к.с. през 1989 г., а от 1990 г. – 355 к.с. с 2,5 литра. За по-големия обем BMW увеличава хода от 84 на 87 мм и диаметъра от 94 на 95,5 мм. Можеш да провериш сметката с калкулатора за кубатура.

  • 1987: световен шампионат за туристически автомобили (WTCC) – Роберто Равалия.
  • 1987: европейски шампионат за туристически автомобили (ETCC) – Винфрид Фогт.
  • 1987: титлата в германския шампионат DTM също отива при M3.
  • 1987: победа в рали Корсика.
  • 1989: DTM – Роберто Равалия; двойна победа в 24-те часа на Нюрбургринг.

Забележи пътя от 200 к.с. на улицата до 355 к.с. в състезанието – без турбо. Атмосферният двигател печели мощност от обороти и пълнене на цилиндъра: по-голям обем, по-свободно дишаща глава, по-лек механизъм. Цената е, че всяка следваща стъпка е по-скъпа и по-трудна от предишната, докато при турбото бустът дава много мощност наведнъж. Затова M3 е добър учебник и за турбо строителя: голямата мощност без надеждност не печели титли. Кое се износва първо при повече мощност – в спирачки и гуми преди мощност.

Какво значи това за теб днес

Ако мислиш за E30 M3, купуваш кола, чиято стойност идва от оригиналността. Пластмасовите панели, стоманените калници и двигателят са части, които трудно се заменят. Провери документите и номера на двигателя, преди да гледаш боята.

Ако строиш E30 „в стила на M3“, помни, че M3 не е просто по-мощен E30 – то е друго купе, друга глава и друга кутия. Подмяната на двигател трябва да мине през суап на двигател и регистрация на промени в конструкцията. За първа среща с пистата – трак ден за първи път. А за сервиз, който познава старите BMW, търси на avtoserviz.bg.

Източници

  1. BMW Group Newsroom, 30 years of the BMW M3 – the story behind the legend — Производство от 1986, Група A – 5000 коли за 12 месеца, 2,3 л, 4 клапана, глава от M1, 10 000+ об/мин, 6750 об/мин, 147 kW, 1200 кг, 6,7 с, 235 км/ч; Evo 220 к.с. и 243 км/ч; Sport Evolution 2,5 л, 238 к.с., 600 броя.
  2. BMW Group Newsroom, The champion in touring car racing: 25 years ago the BMW M3 started its unique series of victories — S14: 300 к.с. при 8200 об/мин (1987), 320 к.с. (1989), 355 к.с. (2,5 л, от 1990); ход 84→87 мм, диаметър 94→95,5 мм; WTCC, ETCC, DTM 1987, DTM 1989, Корсика 1987, Нюрбургринг 24 ч 1989.
  3. FIA Historic Database, BMW M3 — Хомологация 5327, Група N, 2302 см³, 4 цилиндъра, от 2.3.1987.

Фактите са сверени с източниците на 4.11.2026. Видя грешка? Пиши ни на kontakt@turbo.bg: поправяме и отбелязваме датата.

Прочети след това